Facebook

Newsletter Tydzień w SEP

nr 537 / 8 - 14.06.2026

Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich



XLI WALNY ZJAZD DELEGATÓW SEP ZA NAMI…

W dniach 11-14 czerwca br. we Wrocławiu odbył się XLI Walny Zjazd Delegatów SEP pod hasłem: „Nowe wyzwania i możliwości w elektryce przyszłości”. Patronatu honorowego udzielili: Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - Włodzimierz Czarzasty, Ministerstwo Energii, Wojewoda Dolnośląski – Anna Żabska, Prezydent Wrocławia i Politechnika Wrocławska.


W dniu „0” odbyła się msza św. sprawowana przez Krajowego Duszpasterza Elektryków, Energetyków i Elektroników – ks. kanonika dr. Sławomira Zygę, po której miały miejsce następujące wydarzenia: złożenie kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich, uroczyste otwarcie wystawy pt. „Elektryka polska – od rozbiorów do początków III RP”, inauguracyjne seminarium pt. „Transformacja energetyczna XXI w. Potrzeby – suwerenność – bezpieczeństwo – local content” z trzema ciekawymi referatami oraz spotkanie ustępujących władz i organów statutowych SEP z zaproszonymi gośćmi.

W pierwszym dniu obrad, które odbyły się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Wrocławskiej po wyborach komisji zjazdowych nastąpiła uroczystość nadania członkostwa honorowego ośmiu członkom Stowarzyszenia: Ryszardowi Grochowskiemu, Eugeniuszowi Kaczmarkowi, Janowi Kapinosowi, Andrijowi Kryżaniwskyjemu, Jerzemu Kucińskiemu, Bolesławowi Pałacowi, Zuzannie Szurmichorze oraz Andrzejowi Wac-Włodarczykowi.

Po wręczeniu członkom honorowym aktów nadania godności Członka Honorowego SEP i nowo ustanowionej odznaki dokonano wręczenia odznaki także wszystkim obecnym na zjeździe Członkom Honorowym, wcześniej uhonorowanym tym najwyższym w Stowarzyszeniu wyróżnieniem.

Kolejnym punktem wydarzenia było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród i wyróżnień laureatom Konkursu na Najaktywniejszy oddział SEP.

Następnie po sprawozdaniach organów statutowych (ZG, GKR, GSK i KW) oraz udzielonym absolutorium nastąpił wybór prezesa SEP, którym na kadencję 2026-2030 został ponownie kol. Sławomir Cieślik.

Pierwszy dzień zwieńczył koncert kwartetu smyczkowego „4te Quartet”.

W drugim dniu obrad Sławomir Cieślik - prezes SEP przedstawił projekt Strategii na lata 2026-2034, która została przyjęta przez delegatów.

Kolejnym punktem posiedzenia były wybory do władz: ZG, GKR, GSK i KW.

Członkami Zarządu Głównego, który ukonstytuował się na swoim pierwszym posiedzeniu zostali: Bolesław Pałac, Marek Grzywacz, Mariusz Saratowicz - wiceprezesi, Miłosława Kujszczyk-Bożentowicz – wiceprezes-skarbnik, Michał Cichowicz – sekretarz ZG, Aleksandra Konklewska, Andrzej Koźmiński – członkowie prezydium oraz członkowie zarządu: Ryszard Beniak, Radosław Gutowski, Tomasz Kraszewski, Przemysław Tabaka, Wojciech Mosakowski, Jan Musiał, Waldemar Olczak i Maria Zastawny.

Do Głównej Komisji Rewizyjnej wybrano: Piotra Szymczaka, Jana Kapinosa, Danutę Woszczek, Jerzego Kucińskiego, Marka Rusina, Krzysztofa Komorowskiego, Piotra Wojtasa, Jerzego Kaflika i Andrzeja Kubowicza.

Członkami Głównego Sądu Koleżeńskiego zostali: Bogumił Dudek, Jan Kurek, Adam Borguński, Janusz Nowastowski, Szczepan Milewski, Krzysztof Siodła i Andrzej Gawrysiak.

Skład Komisji Wyborczej WZD przedstawia się następująco: Małgorzata Gregorczyk, Kamil Cierzniewski, Krzysztof Kobyliński, Wiesław Pieprzyk, Tadeusz Woliński, Ryszard Marcińczak, Andrzej Liszewski, Tadeusz Pałko i Kazimierz Pawlicki.

Następnie uchwalono nową Procedurę wyłaniania kandydatów do godności członka honorowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, nowy Statut SEP oraz regulaminy: Zarządu Głównego SEP, Głównej Komisji Rewizyjnej SEP, Komisji Wyborczej WZD, Rady Naukowo- Technicznej SEP, Rady Prezesów SEP oraz sprawowania funkcji i wynagradzania prezesa SEP.

Na zakończenie obrad przyjęto uchwały i wnioski zgłoszone przez delegatów.

Na posiedzeniu inauguracyjnym Rady Prezesów wybrano dziekana Rady Prezesów, którym został kol. Marcin Fice.

Wieczorem odbyła się uroczysta gala z udziałem delegatów i zaproszonych gości.

W ostatnim dniu uczestnicy Zjazdu mieli okazję wziąć udział w jednej z dwóch wycieczek: do Świdnicy – zwiedzanie centrum historycznego z wybranymi obiektami i Kościoła Pokoju lub do Oławy – zwiedzanie Muzeum motoryzacji WENA.

 

opracowanie: Aleksandra Konklewska

zdjęcia: archiwum XLI SEP






Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili