Facebook

Newsletter Tydzień w SEP

nr 537 / 8 - 14.06.2026

Newsletter Stowarzyszenia Elektryków Polskich



OTWARCIE WYSTAWY BIOGRAFICZNO-TECHNICZNEJ PT. „INŻYNIER TOMASZ JÓZEF RUŚKIEWICZ (1867–1926)”

Miasto Kielce docenia osoby, które znacząco przyczyniły się do propagowania historii regionu. Przez lata w dziejach miasta pojawiło się wiele zasłużonych postaci, a tym razem główna ulica miasta — imienia Henryka Sienkiewicza — stała się miejscem wyjątkowej wystawy poświęconej życiu i osiągnięciom inż. Tomasza Józefa Ruśkiewicza. W tym roku przypada setna rocznica jego śmierci. Wystawę zorganizował Oddział Kielecki SEP we współpracy z miastem. Komisja historyczna Stowarzyszenia przygotowała obszerne materiały dokumentalne – fotografie, opisy oraz archiwalia - umożliwiające mieszkańcom bliższe poznanie sylwetki Patrona Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.


Kim był inżynier Tomasz Ruśkiewicz? Urodził się w 1867 roku w Końskich, a młodość spędził w Kielcach, gdzie uczęszczał do Gimnazjum Rządowego i zaprzyjaźnił się ze Stefanem Żeromskim. Po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Petersburskim, na wydziale matematyczno-fizycznym, które ukończył w 1889 roku. Jego zaangażowanie społeczne i polityczne doprowadziło go do konfliktu z władzami rosyjskimi, co skutkowało aresztowaniem i wydaleniem z kraju. Następnie kontynuował naukę w Niemczech, zdobywając dyplom inżyniera elektryka w 1897 roku. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę zawodową i działalność społeczną w Warszawie, prowadząc własne przedsiębiorstwo elektrotechniczne oraz angażując się w życiu stowarzyszeniowym.

Realizacja projektu wystawy przebiegała pod koordynacją kol. Daniela Maluszczaka, który określił harmonogram wydarzenia we współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta Kielce, Zarządu Dróg i Zarządu Oddziału Kieleckiego SEP. Jedynie niekorzystne warunki pogodowe mogły stanowić przeszkodę w realizacji przedsięwzięcia jednak wszystkie kwestie zostały odpowiednio zabezpieczone i zaplanowane.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczął Prezes Oddziału Kieleckiego SEP Czesław Maj. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Oddziałowej Komisji Historycznej SEP: Kazimierz Ginał, Andrzej Bysiak i Zygmunt Maj, a także przedstawiciele stowarzyszenia, władz miasta, instytucji technicznych, mediów oraz mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Obecni byli m.in. Prezydentka Kielc Agata Wojda i Tomasz Marcinowski, przedstawiciel Zarządu Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Kielcach. W wystąpieniu kol. Czesław Maj podkreślił, że uroczystość jest okazją do przypomnienia dorobku inż. Tomasza Ruśkiewicza oraz jego wkładu w rozwój polskiej myśli technicznej i środowiska elektryków. Kol. Kazimierz Ginał wygłosił prelekcję historyczną poświęconą życiu patrona SEP Kielce. Prezydentka Agata Wojda podziękowała za zaproszenie i wyraziła uznanie dla Stowarzyszenia za popularyzowanie tej postaci, przygotowanie wystawy oraz opracowanie biografii patrona związanego z Kielcami. Kulminacyjnym momentem uroczystości było symboliczne przecięcie wstęgi, oficjalnie otwierające wystawę przy głównej ulicy miasta.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich od ponad stu lat łączy ludzi nauki, inżynierów, techników i pasjonatów, którzy swoją pracą budują przyszłość kraju. Dzisiejsza wystawa jest nie tylko lekcją historii, ale także inspiracją dla kolejnych pokoleń – szczególnie młodych ludzi, którzy dopiero wybierają swoją drogę zawodową.

Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Kielc spacerujących ulicą H. Sienkiewicza. Była okazją do przypomnienia postaci wybitnego elektryka, humanisty i społecznika oraz do oddania hołdu współzałożycielowi Stowarzyszenia Elektrotechników Polskich, powołanego z jego inicjatywy w 1919 roku. Wydarzenie wpisało się także w pielęgnowanie tradycji miasta.

Inżynier Tomasz Ruśkiewicz był założycielem licznych przedsiębiorstw i inicjatorem budowy elektrowni w Kielcach, co znacząco wpłynęło na rozwój infrastruktury miasta oraz umożliwiło oświetlenie miejskich ulic i gospodarstw domowych. W tamtym okresie przedsięwzięcie to stanowiło istotny postęp naukowy i technologiczny. Wyrażamy przekonanie, że inżynier Tomasz Ruśkiewicz zostanie odpowiednio doceniony przez mieszkańców, a jego imię znajdzie się wśród wyróżnionych obywateli miasta po upływie stu lat od jego śmierci. Jego nazwisko zostało nadane jednej z ulic w dzielnicy Kieleckiego Parku Technologicznego.

Dziękujemy wszystkim za przygotowanie wystawy dla mieszkańców stolicy województwa świętokrzyskiego i osób zwiedzających okolice – Zarząd Oddziału Kieleckiego SEP im. inż. T. Ruśkiewicza.

Opracowanie i zdjęcia: Zbigniew Włodarski ZO SEP Kielce






Newsletter

Zapisz się za darmo i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

z subskrybcji możesz zrezygnować w dowolnej chwili